Мій перший вірш написаний в окопі,
на тій сипкій од вибухів стіні,
коли згубило зорі в гороскопі
моє дитинство, вбите на війні.

Лилась пожежі вулканічна лава.
Горіла хата. Ніч здавалась днем.
І захлиналась наша переправа
через Дніпро – водою і вогнем.

Гула земля. Сусідський плакав хлопчик.
Хрестилась баба, і кінчався хліб.
Двигтів отой вузесенький окопчик,
де дві сім’ї тулились кілька діб.

О перший біль тих не дитячих вражень,
який він слід на серці залиша!
Як невимовне віршами не скажеш,
чи не німою зробиться душа?!

Це вже було ні зайчиком, ні вовком –
кривавий світ, обвуглена зоря! –
а я писала мало не осколком
великі букви, щойно з букваря, –

той перший віршик, притулившись скраю,
щоб присвітила поночі війна.
Який він був, я вже не пам’ятаю.
Снаряд упав – осипалась стіна.

… Великий день… Великдень Перемоги..
Все ж наче вчора. А літа минають…
На проводи, в степу біля дороги,
Своїх солдатів вдови поминають.

***

Тут обелісків ціла рота.
Стрижі над кручею стрижуть.
Високі цвинтарні ворота
Високу тишу стережуть.

Звання, і прізвища, і дати.
Печалі бронзове лиття.
Лежать наморені солдати,
А не проживши й півжиття!

Хтось, може, винен перед ними.
Хтось, може, щось колись забув.
Хтось, може, зорями сумними
У снах юнацьких не побув.

Хтось, може, має яку звістку,
Які несказані слова…
Тут на одному обеліску
Є навіть пошта польова.

Ліна Костенко

 

День Пам’яті…День Перемоги…
Упродовж 2-8 травня 2018 року у навчальному закладі проводилися заходи щодо відзначення Дня пам’яті та примирення і 73-ї річниці Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

Діти разом з вчителями історії, класними керівниками та вчителями-предметниками взяли участь у заходах, які сприяють поглибленню історичної пам’яті та національно-патріотичному вихованню підростаючого покоління, адже саме пам’ять про трагічні сторінки минулого дозволить уникнути жахливого повторення їх в майбутньому.

Учням початкової школи було проведено тематичні виховні години, в яких у доступній формі було розказано про Другу світову війну та роль українського народу у Великій Перемозі, а також ознайомлено із символом Червоного Маку, як жертв воєнних дій у війнах ХХ століття, після чого діти виготовили Червоний Мак як символ пам’яті.

З учнями середньої школи було проведено тематичну віртуальну екскурсію «Київ під час Другої світової війни: окупація, жертви Бабиного Яру, Битва за Дніпро». А також проведено конкурс дитячого малюнку «1939-1945. Ніколи знову!».
На базі військово-патріотичного музею 40-ї Армії «Дороги, опалені війною» учасниками військово-патріотичного гуртка «Пошук» було проведено екскурсії для учнів школи.

Також учні 5-х класів разом із вчителем історії Петрик Г.В. відвідали осередок ветеранів Другої світової війни Шевченківського району міста Києва, де діти привітали ветеранів зі святом та мали змогу почути фронтові історії від їх сучасників.

Для учнів 8-10 класів було проведено екскурсію до меморіального комплексу «Музей історії України у Другій світовій війні», де школярі могли ознайомитися з тематичними залами, які охоплюють всі періоди війни, поспілкуватись з екскурсоводом, пройти тематичний квест, а також побути в Залі Слави та покласти квіти до меморіальної дошки.

Кожен з цих заходів, а також тематичні виховні години покликані залишити в серцях підростаючого покоління знання, пам’ять, повагу до тих, кому сьогодні ми завдячуємо життям.

Тому в переддень Перемоги згадаємо тих, хто не повернувся з поля битви та подаруємо низький уклін і шану тим поодиноким ветеранам, які сьогодні ще знаходяться серед нас!